Rok miłych niespodzianek

08.Sty.2013 - komentarze 2

Jako Grupa Marki 2020 zrobiliśmy sobie rachunek sumienia. Wniosek? Cieszymy się, że projekty, za które się braliśmy, ruszyły z kopyta. Oby z pożytkiem dla mieszkańców Marek oraz kierowców…

Zaczynamy od najważniejszej rzeczy. Gdy wchodziliśmy w 2012 r., nie spodziewaliśmy się, że w sprawie obwodnicy Marek dojdzie do długo oczekiwanego przełomu. Część markowian dobrze pamięta, że w 2008 r. (jeszcze jako nieformalna grupa) organizowaliśmy akcję „Tak dla Obwodnicy Marek”. Spotkaliśmy się przy Komandorze i zebraliśmy ponad 11 tys. podpisów za przyśpieszeniem tej inwestycji. Zaczęliśmy pukać do drzwi ważnych urzędników i polityków. Pierwszym sukcesem mieszkańców Marek było wpisanie obwodnicy do Programu Budowy Dróg Krajowych – ale niestety do załącznika 2, czyli swoistej zamrażarki. W styczniu tego roku sprawy zaczęły nabierać przyśpieszenia. Na spotkaniu w Radzyminie wojewoda Jacek Kozłowski, wielki sojusznik realizacji inwestycji, poinformował, że zostanie ogłoszony przetarg na koncepcję trasy. I tak się stało. Potem została obroniona decyzja środowiskowa. Wielkim przełomem była deklaracja premiera Tuska, że w tym roku zostanie ogłoszony przetarg na budowę obwodnicy. Członkowie naszego stowarzyszenia pomogli w tym, by wspomniany passus znalazł się expose bis. W międzyczasie powstała koncepcja trasy Marki – Radzymin. Następnie rząd przeniósł budowę obwodnicy z załącznika 2 do 1a. Wreszcie wojewoda zadeklarował, że realizacja inwestycji nastąpi jeszcze w tej perspektywie unijnej, czyli do 2015 r. Trudne, ale nie niemożliwe. W każdym razie trzymamy kciuki i na bieżąco będziemy Was informować o największej w historii Marek inwestycji, wartej 0,9-1 mld zł. Mamy nadzieję, że do ogłoszenia przetargu dojdzie w pierwszym kwartale tego roku. Wszystko w rękach ministra Rostowskiego, to od jego zgody na finansowanie zależy, kiedy obwodnica Marek znajdzie się w załączniku 1 – “Do realizacji”.

Już jako stowarzyszenie – chcieliśmy uruchomić w Markach wzorowany na brytyjskim fix my street internetowy serwis do zgłaszania usterek w miejskiej infrastrukturze. To proste rozwiązanie ułatwia życie mieszkańcom i jest bezcennym narzędziem dla urzędników. W połowie tego roku udało nam się ten cel zrealizować. Każdy, kto chce, by w naszym mieście żyło się łatwiej, może korzystać z serwisu marki.naprawmyto.pl. To naprawdę działa. Do 6 stycznia zgłoszono 270 usterek, z czego 180 udało się naprawić. Cieszymy się, że projekt spotkał się z przychylnością zarówno markowian, urzędu miasta  jak i mediów, które ochoczo opisywały to użyteczne narzędzie. W tym roku będziemy mocniej je propagować. Przed stowarzyszeniem stanie też zadanie finansowego utrzymania tego serwisu.

 Teraz słowo o dwóch projektach, które mają już kilkuletnią tradycję. Mowa o dwóch akcjach: “Świetlik – Mój Przyjaciel” oraz “Św. Mikołaj mieszka w Markach”. W pierwszym przypadku na początku roku szkolnego rozdajemy dzieciom z mareckich szkół podstawowych zestawy odblasków. Dzięki nim są lepiej widoczne w jesienne i zimowe wieczory. Po raz kolejny udało nam się zrealizować akcję dzięki pomocy Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego, które zapewniło finansowanie tego kosztownego przedsięwzięcia. Druga akcja jest organizowana z pomocą MSG, Mareckiego Ośrodka Pomocy Społecznej i przede wszystkim Was – mieszkańców Marek. Już czwarty raz zebraliśmy list do Św. Mikołaja od dzieci z ubogich rodzin. Dzięki hojności obywateli naszego miasta w tym roku udało się spełnić marzenia 85 najmłodszych obywateli Marek. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim zaangażowanym.

Nie wszystko jednak nam idzie jak po maśle. Zdajemy sobie sprawę, że przez długi czas zaniedbywaliśmy abonentów naszego Newslettera M@reckiego (można się zapisać na stronie www.marki2020.pl). Zmieniliśmy jednak jego formułę i  w drugiej połowie roku ponownie rozpoczęliśmy mailing z ważnymi informacjami. Mocniej zaczęła „żyć” także nasza strona internetowa www.marki2020.pl Strony www.obwodnicamarek.pl nie trzeba reklamować – zanotowaliśmy już 290 tys. odwiedzin. Wszystkich zainteresowanych informacjami o Markach, a zwłaszcza obwodnicy, przy tej okazji zapraszamy do polubienia naszych stron facebookowych.

Co w tym roku? Na pewno przed nami staje zadanie dopilnowania spraw obwodnicowych. To będzie absolutny priorytet. Na pewno wrócimy też do akcji sprzed dwóch lat „Zostaw 1 proc. w Markach”, choć już w zmienionej formie. Mamy też nowy, ciekawy projekt w głowie, który – mamy nadzieję – zmaterializuje się przed Świętami Wielkiej Nocy. Na ujawnienie jego szczegółów jest jednak na razie za wcześnie.

Korzystając z okazji chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom, które życzliwie patrzą na  naszą działalność i ją wspierają w jakiejkolwiek bądź formie. Bez Was Tylu rzeczy z całą pewnością nie udałoby się nam zrobić.

 Zarząd Grupy Marki 2020

tagi

Komentarzy do tego wpisu: 2

Zostaw odpowiedź