Program Budowy Dróg Krajowych – dobre wiadomości i dalszy ciąg roboty :)

08.Gru.2010 - komentarzy 12

Mamy dla Was opublikowaną treść Programu Budowy Dróg Krajowych oraz Projekt Uchwały Rady Ministrów. Zapraszamy do lektury…

Nim zaczniecie czytać dalej zerknijcie proszę na ten dokument.

Dobrze widzicie. To projekt uchwały Rady Ministrów dotyczący Programu_Budowy_Dróg_Krajowych. Musi zostać uchwalony do końca roku… Kiedy dokładnie? Spieszę donieść, że ma to się stać tuż przed Sylwestrem.

Niewątpliwym sukcesem nas –  mieszkańców Marek – jest wpisanie do Programu Obwodnicy Marek. I to obu elementów odcinka drogi S8 Drewnica – Radzymin oraz wydzielonego z Wschodniej Obwodnicy Warszawy odcinka drogi S8 Marki – Drewnica (Tu znajdziesz informację, dlaczego jest to takie ważne). Wpisanie Obwodnicy Marek do nowego Programu naprawia zaniedbanie sprzed kilku lat, kiedy to żaden z elementów tej trasy nie został wpisany do Programu Budowy Dróg Krajowych, co było ewenementem na skalę Mazowsza – inne drogi ekspresowe w okolicy Warszawy zostały ujęte w tamtym programie.

Niestety, tamto zaniedbanie odbija nam się teraz czkawką. Z jednej strony dokument wskazuje, że droga S8 jest priorytetem inwestycyjnym do roku 2015, z drugiej strony wskazuje, że nasza Obwodnica jest planowana do budowy po 2013 roku. Z dokumentów uzyskanych z GDDKiA wynika, że prace planowane są zasadniczo jesienią 2013, a ze względów praktycznych (zima) oznacza rozpoczęcie robót w 2014. I JEST TO DUŻY PROBLEM.

Dlaczego? Bo dokument wskazuje, że budowa pozostałych brakujących odcinków S8 może rozpocząć się przed 2013. Co to oznacza?

Na koniec 2014 możemy mieć drogę S8 od Wrocławia do Białegostoku z jedną jedyną przerwą w Markach.

Wiem, że przynudzam, ale powtórzę to kolejny raz. Najbliższy rok będzie kluczowy dla naszej Obwodnicy. Nie możemy go przespać tak jak to miało miejsce w 2007 i 2008 roku. MUSIMY ZADBAĆ O TO, CO SIĘ NAM NALEŻY OD DAWNA.

Szczepan Ostasz

tagi

Komentarzy do tego wpisu: 12

 • tomasz

  W końcu konkretniejsze decyzje , władza zauważyła że to nie przelewki bądź w końcu pomyśleli „dobra skapniemy im trochę kasy niech się cieszą” . Więc w nadchodzącym roku nie można odpuścić – trzeba znowu o NAS (mieszkańcach Powiatu Wołomińskiego) dać władzy do zrozumienia że jesteśmy i że ta droga jest dla nas PRIORYTETEM .

 • Robert

  Witam Panie Szczepanie.

  Z uznaniem przyglądam się akcji na rzecz budowy odcinka drogi S8 zwanego „obwodnicą Marek”. Akcja cukierkowa odbiła się dużym echem i zrobiła bardzo pozytywne wrażenie.
  W kolejnych działaniach szczególnie podziwiam pańskie zaangażowanie, choć z pewnością i inne osoby z waszej grupy zasługują na pochwałę.
  Jak zauważył Pan na waszej stronie, budowa naszego odcinka po roku 2013 (w zasadzie od 2014) będzie dużym problemem. Jeśli większość pozostałych odcinków trasy zostanie zrealizowane wcześniej to nazwał bym to klęską, gdyż już jesteśmy „najwęższym gardłem, a co dopiero po udrożnieniu trasy … Zważywszy, że gotowa S8 na trasie toruńskiej zostanie za chwilę połączona z A2 (Konotopa) to będzie to sytuacja absolutnie dramatyczna.
  Zdaję sobie sprawę z problemów jakie musicie napotykać w GDDKiA i MI, ale jeśli mają już „środowiskową” to w zasadzie proceduralne argumenty im odpadają. Problem był z tym odcinkiem WOW do Drewnicy, ale jak Pan pisze również wpisali go niezależnie od WOW do programu.
  Swego czasu bywałem z obecnym Burmistrzem na wszelkich możliwych spotkaniach, konsultacjach i uzgodnieniach, stanowczo domagając się realizacji tej drogi. Wszyscy nam przytakiwali, że Marki i Raszyn to najbardziej obciążone wyloty warszawskie i … no cóż.
  Słyszałem jak osobiście Pan dyr. Dąbrowski obiecywał zakończenia realizacji naszego docinka S8 w kolejnych terminach od 2008 do 2012. Gdy wnioskowaliśmy o wcześniejsze zajęcie się fragmentem od toruńskie do 631 to twierdził, że nie ma sensu się rozdrabniać bo cały odcinek niebawem wybudujemy.

  Budują całą S8 to i nam w końcu wybudują – bo jak by inaczej. Niestety obawiam się, że mało od nas zależy. Mam nadzieję, że się mylę.

  Proszę nie odebrać tego jako krytyki waszej świetnej akcji i ogromnego zaangażowania. To krytyka wobec polityki rządu i sprawności administracji (przecież gdyby nie „podpisowe uwalenie WOW” to i my byśmy się tak nie opóźniali).

  Pozdrawiam

  Robert Danielak

  P.S. Od 3 lat nie zajmuję się tym tematem profesjonalnie więc jeśli coś poprzekręcałem to przepraszam.

 • Sławek

  Jak dla mnie 2015 rok to marne pocieszenie. Każda decyzja inna od natychmiastowego ropoczęcia budowy równolegle z rozbudową trasy Toruńskiej jest kompromitacją władz lokalnych. Prawda jest taka, że nieprędko w Markach będzie normalnie. Szczerze współczuję mieszkańcom i kierowcom.

 • Daniel

  Mieszkańcy Marek i okolic ! . Nie bądżcie nocnymi Markami nie prześpijcie sprawy ! . To że wpisano budowę na po 2013 roku nie rozwiązuje sprawy – czeka w kolejce wiele odcinków dróg które mogą być budowane przed Waszym odcinkiem i przeskoczą Was po raz kolejny ! – protestujcie , BLOKUJCIE(chętnie postoję w blokadzie i cały dzień dla dobra sprawy!) , piszcie petycje – cała Warszawa i okolice Was poprze. A swoją drogą – ciekawa sprawa że WSZYSTKIE wyloty z Warszawy zostały odsunięte w czasie gdy wydaje się że powinny być przyspieszone ! . Marki , Salomea – Wolica , wylot na Gdańsk , na Grójec na Mińsk Maz. – bardzo żle to świadczy o nowych starych władzach stolicy i okolicy . Czyżby nie liczyła się Ich opinia – bo nie wierzę aby nie chcieli tych budów !Pozdrawiam i POPIERAM !

 • piter

  szkoda, że w trakcie wyborów samorządowych było o tym cicho…

 • tomasz

  Jakieś niepokojące wieści tutaj nadają …. nie wiem co o tym mam myśleć …. PLOTKI ??

  http://www.tvnwarszawa.pl/ulice,news,ministerstwo-tnie-drogowe-inwestycje-na-mazowszu,22295.html

  ….

 • Micho

  Witam wszystkich
  Mam jednak obawy co do planu budowy obwodnicy w ogóle w najbliższych latach, a więc do Euro 2012 r. Na stronie TVM24 i TVN Warszawa opublikowane właśnie informację odnośnie obcięcia finansowania poszczególnych inwestycji na Mazowszu. Dla nas, mieszkających od północy i wschodu Warszawy niestety bardzo złe wieści. Budowę drogi S 17 Warszawa kierunek lublin oraz obwodnica Marek S 8 przewidziano jako inwestycje do ukończenia najwcześniej do 2015 r.
  Komentarz – chyba zbędny.

  Poniżej pozwalam sobie na wklejenie artykułu.

  „Drogowcy pochwalili się właśnie, że kończą prace na drodze ekspresowej S8. Kierowcy mają nią pojechać po 15 grudnia. Gorsze informacje ma ministerstwo infrastruktury, które opublikowało Projekt Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015. W praktyce to długa lista cięć drogowych inwestycji, które nie ominą Warszawy.
  Kierowcy mogą już na pewno zapomnieć o trasie Salomea – Wolica przed Euro 2012. Droga miała być ratunkiem dla stojących w wiecznych korkach na wylotówkach w stronę Krakowa i Katowic. Jeszcze niedawno drogowcy zapewniali, że mimo protestów mieszkańców i ekologów, trasa powstanie do mistrzostw. Znalazła się jednak na liście rezerwowej inwestycji, które mają ruszyć najpóźniej do końca 2013 roku. Pod warunkiem, że uda się znaleźć środki.
  Stolica Drogowcy: W przyszłym tygodniu otworzymy S8
  Drogowcy: W przyszłym tygodniu otworzymy S8

  Drogowcy szykują prezent pod choinkę dla kierwoców. Już kilka miesięcy temu zapowiedzieli, że droga ekspresowa S8 będzie gotowa w połowie grudnia. – W… WIĘCEJ »
  – Nie liczyłbym na to – nie pozostawia złudzeń Jakub Adamski ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji i podkreśla, że cięcia w programie są ogromne. – Ministerstwo przesunęło na późniejsze lata nawet inwestycje, które są na etapie przetargu budowlanego – podkreśla. Tak właśnie jest w przypadku trasy Salomea – Wolica.
  Stolica Brakuje jednego podpisu, wylotówka czeka
  Brakuje jednego podpisu, wylotówka czeka

  Droga między Salomeą a Opaczą – to ma być nowa wylotówka z Warszawy, która ułatwi podróż tysiącom kierowców. Wybrano już wykonawcę. Do… WIĘCEJ »
  Odsunięcie rozpoczęcia inwestycji wiąże się w dodatku z ryzykiem utraty ważności decyzji środowiskowych, która trwa tylko cztery lata. – Ponadto stawia pod znakiem zapytania sensowność realizacji dwóch dużych inwestycji: S2 Konotopa – Puławska oraz węzła Łopuszańska – dodaje Adamski.
  „Nadal jest szansa”
  Z opinią Adamskiego nie zgadza się jednak Małgorzata Tarnawska z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – Trwają rozmowy z wykonawcą na temat podpisania umowy w sprawie rozpoczęcia prac – mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl. – Nadal jest szansa, że trasa powstanie przed Euro 2012.
  Na pytanie, dlaczego zatem inwestycja została przesunięta na później przez ministerstwo, odpowiada, że to dopiero wstępny projekt programu. – Dokument trafia do konsultacji społecznych. Dopiero po ich zakończeniu zostanie sporządzona ostateczna wersja – zastrzega.

  Ministerstwo przesunęło na późniejsze lata nawet inwestycje, które są na etapie przetargu budowlanego.

  Jakub Adamski, SISKOM
  Dłuższa lista rezerwowych
  Wśród inwestycji, których rozpoczęcie przed 2014 rokiem zależy od znalezienia środków, jest także przebudowa trasy Armii Krajowej od ul. Powązkowskiej do ul. Modlińskiej, w tym mostu Grota.
  Jeszcze bardziej odległa jest budowa kolejnego odcinka drogi ekspresowej S2 Puławska – Lubelska oraz autostrady A2 na wschód od Warszawy (oprócz obwodnicy Mińska Mazowieckiego, która jest już w budowie). Te inwestycje mają ruszyć dopiero po 2013 roku.
  Także budowa drogi S17 czyli szosy lubelskiej, obwodnicy Marek oraz trasy S7 na odcinku Bemowo – Czosnów (nowego wylotu z Warszawy na Gdańsk) nie ruszy wcześniej, niż w 2014 roku.

 • Michał

  Kielce walczą o zmianę statusu swojej drogi w Programie Budowy Dróg:

  http://kielce.gazeta.pl/kielce/0,98301.html

  Może zrobimy podobną akcję?

 • Piter

  I z czego tu się cieszyć? Że droga MOŻE powstanie do 2016 r?
  Już kilkakrotnie byliśmy tuż tuż od budowy i za każdym razem wszystko się przeciągało. Nie zdziwię się, jeżeli za 2 lata okaże się, że znowu ktoś gdzieś coś sknocił, rybę wpuścił do stawu albo postawił kropkę zamiast przecinka i cała procedura będzie się musiała zaczynać od początku.

 • oszczepnikos

  Nie znam momentu kiedy byliśmy tuż tuż od budowy. Warunkiem koniecznym jest wpisanie do Programu Budowy Dróg Krajowych – inaczej nie da się budować tej drogi.

 • Sharron Clemons

  Mieszkańcy Marek i okolic ! . Nie bądżcie nocnymi Markami nie prześpijcie sprawy ! . To że wpisano budowę na po 2013 roku nie rozwiązuje sprawy – czeka w kolejce wiele odcinków dróg które mogą być budowane przed Waszym odcinkiem i przeskoczą Was po raz kolejny ! – protestujcie , BLOKUJCIE(chętnie postoję w blokadzie i cały dzień dla dobra sprawy!) , piszcie petycje – cała Warszawa i okolice Was poprze. A swoją drogą – ciekawa sprawa że WSZYSTKIE wyloty z Warszawy zostały odsunięte w czasie gdy wydaje się że powinny być przyspieszone ! . Marki , Salomea – Wolica , wylot na Gdańsk , na Grójec na Mińsk Maz. – bardzo żle to świadczy o nowych starych władzach stolicy i okolicy . Czyżby nie liczyła się Ich opinia – bo nie wierzę aby nie chcieli tych budów !Pozdrawiam i POPIERAM !

 • Marisol Perry

  Jakieś niepokojące wieści tutaj nadają …. nie wiem co o tym mam myśleć …. PLOTKI ?? http://www.tvnwarszawa.pl/ulice,news,ministerstwo-tnie-drogowe-inwestycje-na-mazowszu,22295.html ….

Zostaw odpowiedź