Prezydent i minister o naszej Obwodnicy…

17.Lis.2010 - komentarzy 8

Wpadły w nasze ręce w ciągu ostatnich kilku dni dwa pisma – oba  na temat Obwodnicy Marek: pismo z kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego Pismo 22102010 Komorowski, drugie – od Radosława Stępnia Pismo 02112010 Stepien, wiceministra infrastruktury odpowiedzialnego za inwestycje drogowe.

X

X

X

Chcielibyśmy zwrócić Twoją uwagę, Czytelniku, na następujące treści:

1. Bardzo ważny jest fakt, że w piśmie z Ministerstwa Infrastruktury wskazuje się, iż Obwodnica Marek składa się z dwóch elementów: odcinka  między Węzłem Piłsudskiego (czyli w uproszczeniu M1) do Węzła Drewnica oraz odcinka od Węzła Drewnica do Radzymina. Fakt, że ten pierwszy odcinek będzie rozpatrywany odrębnie od Wschodniej Obwodnicy Warszawy (tzw. WOWki), pozwoli na zrealizowanie Obwodnicy Marek, pomimo ogromnych problemów związanych ze WOWką.

2. Oba pisma podkreślają fakt wpisania Obwodnicy Marek do Projektu Programu Budowy DrógI JEST TO NASZ WSPÓLNY SUKCES. Wszyscy boleśnie odczuwamy porażkę sprzed kilku lat, kiedy to żaden z elementów Obwodnicy Marek nie został wpisany do Programu Budowy Dróg Krajowych. Był to ewenement na skalę Mazowsza, ponieważ wszystkie pozostałe drogi ekspresowe w okolicy Warszawy zostały ujęte w tamtym programie.

3. Ujęcie w Projekcie Programu, jak wskazuje pismo od ministra infrastruktury, umożliwi prowadzenie prac przygotowawczych, co oznacza zagwarantowanie środków na prowadzenie procedur administracyjnych, a przede wszystkim przygotowanie projektu nowej drogi.

Podsumowując, góra widzi, że nasz problem jest ważny i mieszkańcy Marek nie dadzą sobie dłużej dmuchać w kaszę. BYLE TAK DALEJ!

Oczywiście, nie można spocząć na laurach. Bez względu na fakt, że są to dobre informacje i jest to potwierdzenie aż trzech kroków w dobrym dla nas kierunku, musimy pilnować następujących spraw:

1. Program Budowy Dróg Krajowych. Nasz Obwodnica została uwzględniona w projekcie. Powtórzę to raz jeszcze, JEST TO DUŻY SUKCES, NASZ MIESZKAŃCÓW MAREK. Mimo wszystko trzeba pilnować i sprawdzać każdy kolejny krok administracyjny i przypominać górze, że mieszkańcy Marek patrzą im na ręce.

2. Decyzja Środowiskowa. To jest kluczowa decyzja z punktu widzenia procedur. Niezwykle ważna również ze względu na zabezpieczenia przed hałasem. Musimy trzymać rękę na pulsie. Wojewoda Jacek Kozłowski, w rękach którego jest część procesu administracyjnego, wielokrotnie dał wyraz poparcia naszym działaniom. Pamiętajmy też o publicznie wypowiedzianych słowach przez szefa GDDKiA – Lecha Witeckiego „W momencie, kiedy będziemy mieli komplet dokumentów, będziemy składać wniosek, żeby rozpocząć inwestycję„.

3. Zapewnienie finansowanie. Z pustego i Salomon nie naleje. W dobie cięć w budżecie inwestycyjnym, bezwzględnie musimy domagać się uwzględnienia naszej Obwodnicy w Programie Infrastuktura i Środowisko.

Grupa Marki 2020

tagi

Komentarzy do tego wpisu: 8

 • tomasz

  Jako że moje Imię zobowiązuje mnie do tego że jestem niedowiarkiem powiem tak: Jak nie zobacze nie uwiężę!. Cieszmy się że są widoczne efekty działań!Gratulacje Praca nie idzie na marne oby tak dalej!. Czekamy teraz na wydanie decyzji środowiskowej , oby tylko kasa była jak nie to na drogi!-blokować!, pisać!-naciskać!,truć!-to moment sie kasa znajdzie.

  Pozdrawiam

 • oszczepnikos

  Nic dodać, nic ująć…
  Trzeba pisać, naciskać i truć… I krok po kroku do celu.

  Szczepan

 • paolo

  Brawo. Z perspektywy nie mieszkańca Marek ale częstego użytkowanika DK8. Obwodnica Marek to najpotrzebniejszy jeszcze nie budowany fragment S8 między Białymstokiem a Warszawą. Zdecydowanie ważniejszy niż Wyszków-Ostrów czy Ostrów-Zambrów. Bezwzlgędnie powinien mieć większy priorytet w finansowaniu.

 • Robert

  Koledzy, myślę, że o sukcesie mowy być nie może! Sukcesem będzie prawomocna decyzja środowiskowa.

 • k.bychowski

  Projektów Programu budowy dróg… było już trochę (sam wiem co najmniej o jednym) ale poszły do kosza, chyba jeszcze przed etapem uzgodnień międzyresortowych.
  Ale oczywiście dobrze że nasza obwodnica tam trafiła 😉

  A może…
  mała pikietka?
  Dla odmiany przed KPRm-em – w dniu kiedy ten dokument będzie tam stawał?
  Np z transparentem „Jeszcze nie blokujemy” 😉

 • oszczepnikos

  @Robert, to jest jak puzzle. Trzeba zdobyć wszystkie, aby mieć możliwość rozpoczęcia układania 🙂

  I wpisanie do Projektu, i wydzielenie kawałka WOWki, są sukcesami. DŚU będzie kolejnym, ważne żeby była nie do podważenia…

  @Krzysiek, z dobrego źródła wiem, że ten jest na międzyresortówce i nie trafi do okrągłego segregatora. Dlatego duuuużo pracy przed nami wszystkimi, aby sprawy dopilnować.

  Szczepan Ostasz

 • k.bychowski

  A będziesz wiedział kiedy staje na KPRM-ie?

 • Waldek

  Tak przy okazji, może to nie jest temat marecki,ale poniekąd.Dzisiejsza stołeczna (GW) pisze o nielegalnym parkowaniu na parkingu M1 przez tych któzy przesiadają się tam do komunikacji miejskiej. Może wartoby zawalczyć o park&drive gdzieś w okolicy (np tam gdzie były zakusy na halę kupiecką

Zostaw odpowiedź