Opóźnienia na horyzoncie

16.Maj.2014 - komentarzy 8

Regularnie dostajemy pytania, co się dzieje z przetargiem na obwodnicę Marek. Minął rok od jego ogłoszenia, a na Facebooku staramy się na bieżąco podawać kolejne daty otwarcia ofert. Niestety – po raz „enty” termin jest przekładany – ostatnia przewidywana data to 27 maja. Ogólnopolskie media podają, że jest to spowodowane wieloma zapytaniami ze strony wykonawców. Nie jest to tylko przypadek mareckiej obwodnicy. Czwartkowy „Puls Biznesu” donosi, że podobny problem wystąpił w przypadku odcinków tras A1 oraz A4.  Złych informacji jest jednak dużo więcej. Od otwarcia ofert do podpisania umowy z wykonawcą może upłynąć dużo czasu. Po pierwsze, przegrani mogą odwoływać się do Krajowej Izby Odwoławczej (to spowodowało np. opóźnienie w rozpoczęciu remontu Mostu Grota). Po drugie, orzeczenie KIO można łatwiej oprotestować w sądzie. Jest to o tyle łatwiejsze, że niedawno Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepis dotyczący wpłaty 5 mln zł sądowego wadium.

„Nawet jeśli na przełomie maja i czerwca wykonawcy złożą oferty, GDDKiA i Urząd Zamówień Publicznych muszą jeszcze sprawdzić je pod względem formalnym i merytorycznym. Oznacza to, że nawet jeśli przetargi nie będą oprotestowywane, umowy zostaną podpisane najwcześniej pod koniec wakacji. W rezultacie wykonawcy wejdą jesienią i zanim ostro zabiorą się do pracy, przyjdzie zima. Jeśli aura nie będzie sprzyjać budowlańcom, na zrealizowanie inwestycji będą mieli właściwie tylko przyszłoroczny sezon budowlany” – pisze „Puls Biznesu”.

To ostanie zdanie jest ważne w kontekście wykorzystania środków ze starej perspektywy unijnej. Zwłoka może spowodować ich utratę. A to dodatkowy element demotywujący potencjalnych wykonawców, którzy nie chcą brać na siebie finansowej odpowiedzialności za przekroczenie terminów.

Ps. Jak donoszą osoby lepiej poinformowane, mamy być finansowani z nowej perspektywy. Przynajmniej jeden problem odpada 🙂

tagi

Komentarzy do tego wpisu: 8

 • sanolot

  Q….rcze, to znaczy że możemy pożegnać się z obwodnicą? Jakie będą konsekwencje tego że nie zmieścimy się w obecnej perspektywie unijnej?
  Rozumiem że utrata środków i koniec marzeń o obwodnicy 🙁
  Wg mnie jest to celowe działanie GDDKiA.

 • Adam

  Na stronie generalnej dyrekcji, na mapie wyraźnie jest zaznaczone, że obwodnica Marek planowana jest do realizacji w nowej perspektywie finansowej UE 2014-2020

  http://www.gddkia.gov.pl/pl/1037/sprawdz-na-mapie-przygotowanie-drog-i-autostrad

 • Karl

  czyli w dwóch słowach: BRAK KASY. Ogłosili przetarg nie mając na to środków (albo mieli wirtualnie), a teraz przedłużają na siłę. Pewnie oprotestują przetarg, kilka miesięcy w sądzie, potem ewentualnie podpisanie umowy. Następnie okaże się, że grunty nie są wykupione w całości i wykonawca nie może wejść na plac budowy i tak minie 2-3 lata.
  Ale Pan Kozłowski i spółka powiedzą, no my chcieliśmy tylko mamy procedury w PL jakie mamy i nie dało się.
  Może czas zmobilizować urzędników jakimś protestem?

 • Karl

  czyli w dwóch słowach: BRAK KASY. Ogłosili przetarg nie mając na to pieniędzy (albo mieli wirtualnie), a teraz przedłużają na siłę. Pewnie oprotestują przetarg, kilka miesięcy w sądzie, potem ewentualnie podpisanie umowy. Następnie okaże się, że grunty nie są wykupione w całości i wykonawca nie może wejść na plac budowy i tak minie 2-3 lata.
  Ale Pan Kozłowski i spółka powiedzą, no my chcieliśmy tylko mamy procedury w PL jakie mamy i nie dało się.
  Może czas zmobilizować urzędników jakimś protestem?

 • Jarek

  A czy grunty zostały już wykupione?

 • Zbychu

  Kolejne przeniesienie terminu otwarcia ofert na 04.06.2014

 • Sanky

  echhhh to mało poważne jest……. normalnie z chęcią jakiegoś bluzga bym puścił tym, którzy za to odpowiadają.

 • Filip

  Takie przekładanie terminów to dowód na upośledzenie systemu i nieudolność GDDKiA, która już po trzecim podanym terminie powinna zostać rozwiazana. W każdym cywilizowanym Świecie zostałyby wyciagnięte konsekwencje, bo chodzi to o pieniadze podatników z całej Europy!!! To jest wstyd przed cała Polska i nie tylko. Przykro na to patrzeć…

Zostaw odpowiedź