Kolejna dobra informacja… :)

26.Cze.2012 - komentarzy 13

Kolejny krok do przodu… I to w zakresie elementarnym, bo w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych. Bardzo istotną kwestią jest to, w którym załączniku programu znajduje się dane zadanie.

Załącznik 2 oznacza, że zadanie jest przeznaczone do realizacji po 2013 roku. Jest to swego rodzaju lista życzeń inwestycyjnych w zakresie dróg krajowych. Zadania, które się w nim znajdują mają dość odległe perspektywy realizacji, nie zmienia to faktu, że lepiej w programie nawet w załączniku 2 niż zupełnie poza programem – ten ostatni przypadek już ćwiczyliśmy w ramach Obwodnicy Marek i wtedy nie było zupełnie szans na realizację inwestycji, ponieważ w ramach prac nad poprzednim programem nie dopilnowaliśmy swoich interesów i po prostu nie umieszczono nas w programie.

Załącznik 1a – to zadania priorytetowe, których realizacja może zostać rozpoczęta do 2013 roku.

Załącznik 1 – Lista zadań inwestycyjnych, których realizacja rozpocznie się do 2013 roku.

Ponieważ Załącznik 2 jest swego rodzaju zamrażarką, zadania z niego nie mogą w sposób prosty trafić na „listę podstawową” – wymagana jest uchwała Rady Ministrów w tym względzie. Przesunięcia zadań pomiędzy załącznikami 1 i 1a są już dużo prostsze – w ramach programu można przesuwać zadania pomiędzy 1 i 1a dowolnie. Dlaczego o tym piszę? Przygotowywana jest uchwała Rady Ministrów, mająca na celu przesunięcie obydwu zadań związanych z Obwodnicą Marek (odcinków S8 Marki – Drewnica oraz Drewnica – Radzymin) z załącznika 2 do załącznika 1a. Uchwała RM zmienia zakres programu wyłączenie w zakresie Obwodnicy Marek. W połączeniu z trwającymi pracami nad Koncepcją Programową, zamiana ta wpisuje się w szereg działań zmierzających do wybudowania Obwodnicy Marek jeszcze w ramach środków z bieżącej perspektywy finansowej UE.

Treść uchwały jest w konsultacjach do 6 lipca 2012, tak więc w dość krótkim czasie należy spodziewać się, że Obwodnica Marek znajdzie się w załączniku 1a.

Podsumowując szanse na powstanie Obwodnicy Marek do końca 2015 rosną 🙂

 

 

Cytat z uzasadnienia do uchwały, nic dodać nic ująć:

Obwodnica będzie służyła jako trasa wylotowa z Warszawy w kierunku Białegostoku i przejścia granicznego w Budzisku. Uwolni zabudowane tereny gminy Marki od uciążliwego ruchu, w dużej mierze tranzytowego, wynoszącego 56 852 pojazdów na dobę (w tym do 3515 pojazdów ciężarowych). Przedmiotowy odcinek jest odcinkiem wylotowym o największym całkowitym dobowym obciążeniu ruchu w Warszawie i w całej Polsce. Natężenie ruchu było i nadal pozostaje jedną z podstawowych przesłanek wyboru inwestycji do realizacji w ramach Programu. Realizacja przedmiotowego zadania przyczyni się do poprawy spójności sieci drogowej, bowiem wraz z pozostałymi odcinkami drogi ekspresowej S8 w Warszawie ujętymi w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015, będącymi w budowie lub już wybudowanymi, utworzy jednolity ciąg komunikacyjny – północną obwodnicę Warszawy od węzła A2/S8 w Konotopie do wybudowanej w latach wcześniejszych obwodnicy Radzymina.
Nowa droga usprawni potoki ruchu a tym samym zwiększy efektywność transportu tranzytowego, a także, oddzielając ruch tranzytowy od ruchu lokalnego, ułatwi obsługę komunikacyjną Marek, Ząbek, Zielonki, Kobyłki, Wołomina i Radzymina. Inwestycja ta pozwoli tym samym na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz minimalizację
negatywnego oddziaływania transportu drogowego na środowisko, w tym na życie i zdrowie człowieka (minimalizacja oddziaływania emisji hałasu oraz emisji szkodliwych gazów i
pyłów), co nastąpi m.in. poprzez przeniesienie ruchu na tereny niezabudowane oraz zastosowanie narzędzi ochrony przyrody (m.in. ekrany akustyczne, system podczyszczania
wód opadowych).
Obwodnica Marek stanowi część korytarza I (Warszawa – Budzisko) obecnej sieci TEN-T oraz przyszłej europejskiej bazowej sieci TEN-T i jest najważniejszym połączeniem drogowym Polski oraz innych państw Unii Europejskiej z krajami bałtyckimi UE – Litwą, Łotwą i Estonią (część trasy „Via Baltica”).

tagi

Komentarzy do tego wpisu: 13

 • wyszkowianin

  Cóż za piękne informacje do poduszki!
  Pozdrawiam

 • adam

  Mam nadzieję że sie uda…

 • Micho

  Wola Rasztowska trzyma kciuki i – przy takich upałach – nie tylko !

 • silver

  Dziś znalazłem w internecie informację o przesunięciu obwodnicy marek do załącznika 1a. Trzymam kciuki o jak najszybszą realizację. Pozdrawiam. Mieszkaniec Wyszkowa.

 • tomasz

  Czekamy 🙂 na kolejne informacje oby same dobre 🙂 , Licze na to ze się w końcu uda zbudować tą drogę.

 • Michał

  kiedy możemy spodziewać się następnych dobrych wieści?

 • Józef

  Następne dobre wieści pewnie będą po 2013r, takie że obwodnica może zostać wybudowana po 2016… Szanse na budowę cały czas się zwiększają. Dziękujemy za dobre informacje, trzymamy kciuki za władzę. Jesteście wspaniali, dajecie nam tyle nadziei, bez was aż strach pomyśleć co by było z tą obwodnicą.

 • wyszkowianin

  Silver – gdzie znalazłeś taką informację? Daj jakiś link.

 • oszczepnikos

  Na stronie GDDKiA pojawiła się mapa, na której Obwodnica Marek jest wymieniona jako zadanie w grupie 1a – zadanie może być rozpoczęte do 2013 roku.

  https://www.gddkia.gov.pl/userfiles/articles/s/sprawdz-na-mapie-przygotowanie-d_3198/11_Mapa_S8_%20(A1)%20Piotrkow%20Tryb-Bialystok%20(Choroszcz)_z_dn_3%20sierpie%C5%84_2012.pdf

  Z moich informacji wynika jednak, że uchwała Rady Ministrów w tym zakresie nie została jeszcze podjęta i nie ma jej w planach na najbliższe posiedzenie RM 14 sierpnia. Tak więc mapa może i optymistyczna ale do momentu, gdy nie są zrobione pod nią „papiery” nie ma powodu do zbytniego podniecenia. Pamiętamy sytuację z przed kilku lat, gdy dużo obiecywano, a Obwodnica Marek nie została wpisana do Programu Budowy Dróg Krajowych.

 • Robo

  Marki najszybciej

  A co z obwodnicą Marek na trasie białostockiej? – Mamy przygotować ją do realizacji od razu w całości tak szybko, jak to możliwe – mówi dyrektor Dmuchowski. Dla obwodnicy jest już prawomocna decyzja środowiskowa, a Transprojekt Warszawski przygotowuje koncepcję drogi. Do kwietnia 2013 r. ma potrwać przetarg na wykonawcę. – Szykujemy to tak, żeby prace trwały tam od początku 2014 r. – zapowiada Stanisław Dmuchowski.

 • Micho

  Szkoda ęz nikt nie interesuje się ostatnimi zmianami sygnalizacji świateł w ciągu ul. Pisłudskiego w Markach.
  Od kilku tygodni jest dosłowny koszmar z w miarę płynnym przejazdem. Wyjeżdżając w kierunku Białegstoku aż do wysokości stacji Orlen jest istny horror. Od Marcpolu z kolei jast tak, jakby byłą pora nocna, a przecież trwa jeszcze sezon wakacyjny. Co będzie od października ? Jeżdżę tą trasą od ponad trzech lat i tak fatalnie ustawionych świateł nie pamiętam.
  Z kolei za remont ul. Okólnej, która miałą być skończona do 19 lipca zarówno ktoś z urzędników jak i sama firma wykonawcza powinna zostać w odpoweidni sposób ukarana. Pomijam już totalny bajzel na większości mareckich ulicach, które zostały rozkopane po budowie kanalizacji.
  Pozdrawiam wszystkich
  Micho

Zostaw odpowiedź