626 podpisów i uwagi w sprawie ekranów już u wojewody

23.Wrz.2013 - komentarzy 6

podpisy1

Udało się wygrać wyścig z czasem. Dziś kilka minut po dwunastej pismo w sprawie poprawienia ochrony akustycznej na kluczowym odcinku obwodnicy Marek (M1-Drewnica-Długa) trafił do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Razem z nim na ręce urzędników przekazaliśmy 626 podpisów w tej sprawie. Dodajmy – zebranych w zaledwie w pięć dni. Dziękujemy mieszkańcom Marek (i nie tylko) za mobilizację. Dziękujemy wszystkim osobom, które pomogły w organizacji tego przedsięwzięcia.

Oto główne tezy naszego pisma

– Aktualny projekt jest niezgodny z obowiązującą decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację inwestycji z dnia 29 października 2007 roku, w zakresie umiejscowienia ekranów przeciwhałasowych. Decyzja zakładała ciągłość ekranów na przedstawianym odcinku.

– Projektowane na omawianym odcinku urządzenia ochrony przeciw hałasowej są zdecydowanie mniej efektywne, niż urządzenia (przykrycia półtunelowe) wykonane na zmodernizowanym odcinku Trasy Toruńskiej. Co więcej w ramach modernizacji kolejnego odcinka Trasy Toruńskiej, która ma się rozpocząć jesienią, również przewiduje się budowę ekranów półtunelowych. Na odcinku drogi S8 przebiegający w gęstej zabudowie Marek i bezpośrednim sąsiedztwie Osiedla Kosynierów nie przewidziano tak efektywnych zabezpieczeń.

– Projektowane na omawianym odcinku urządzenia ochrony środowiska są również mniej efektywne, niż zainstalowane w bezpośrednim sąsiedztwie, na nieukończonym odcinku Trasy Toruńskiej, gdzie zainstalowano wysokie, zakrzywione ekrany, oraz dodatkowy ekran w pasie rozdzielającym.

– Brak urządzeń ochrony przed hałasem na obiekcie D-ES-4 (most nad Długą), co powoduje obustronną przerwę w ciągłości ekranów na odcinku około 100 m.

Końcowy wniosek? Wnosimy o przeprojektowanie urządzeń ochronnych

Zapraszamy do lektury pisma  Ekrany IX 2013

Ps. Szykujemy kolejne pisma w tej sprawie. Będziemy informować o nich na bieżąco.

tagi

Komentarzy do tego wpisu: 6

 • Shad

  Ja wszystko rozumiem z tym hałasem (przez ponad 20 lat mieszkałem przy samej ul.Piłsudskiego) ale czy aby nie strzelamy sobie w kolano. Dać im wybudować, potem sprawdzić poziom hałasu i wtedy dopiero kłócić się jeśli rzeczywiście poziom hałasu jest przekroczony. A tak to wszyscy gadają jak to źle się jeździ, jakie korki, że TIR-y, że to, że tamto, a sami przedłużamy, nie mówiąc już o tym że za chwilę tylko czekać skończy się jakaś decyzja, zmieni się rząd i gówno wyjdzie z całej inwestycji i znowu zacznie się zbieranie podpisów, transparenty, spotkania, a drogi jak nie będzie tak nie będzie.
  Jestem za zrobieniem porządnych ekranów i wszystkiego jak należy ale czasami w danym momencie chyba warto brać co dają. Wiem zaraz podniosą się głosy że jak terez się nie wydębi to już nigdy się dostanie ale może warto by się zastanowić czy warto już, teraz, natychmiast.
  ps. Aż mnie krew zalewa jak widzę wpisy w stylu, „albo będą ekrany albo nie dam, nie pozwolę, nie będzie w ogóle drogi”, co to prawo veta? Polska Szlachecka? a pamiętacie jak się skończyła???

 • Bartek

  witam,
  tak będzie jak piszesz, przedawni się jakaś decyzja i wszyscy będziemy czekać kolejny rok lub więcej. Są inne rozwiązania o których pisałem w poprzednim temacie, ale sądzę że nikt się nad nimi nie pochyli, chociażby dlatego, że nie da się na nich zarobić przy okazji całej inwestycji.
  Czciałbym obwodnicę tylko nie koło mnie! Wybudujcie mi szkołę tylko z dala ode mnie, bo dzieciaki krzyczą… itd itp. Cóż taki kraj …
  pozdrawiam

 • gregen

  Trochę złowieszczo powiem… Ekranów nie będzie… obwodnicy też nie 🙁

 • słoik

  Pozbierajcie więcej podpisów, poprotestujcie a zobaczycie obwodnicę. Chyba prędzej południową Warszawy.
  Zamiast brać so dają to ciągle narzekają. Poczekajcie niech zaczną coś robić a nie teraz kiedy jeszcze mogą się rozmyślić.
  Pozdrawiam

 • Michał

  Też mi sie wydaje ze to strzal w kolano. Niepotrzebne spowalnianie calej inwestycji

 • Adam

  Czy cos wiadomo na temat nowej oceny środowiskowej? Czy wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone ?

Zostaw odpowiedź