Piszemy do premiera

01.Lis.2009 - komentarze 4

kopertaWłaściwie z tytułu już wiecie, co ostatnio zrobiliśmy. Zdając sobie sprawę, że podjęcie decyzji o inwestycji wartej kilka setek milionów złotych ma charakter polityczny, zdecydowaliśmy się złożyć pismo na ręce Donalda Tuska.
Oto jego treść:

Szanowny Panie Premierze,

Społeczna Grupa Marki 2020, która działa w imieniu mieszkańców podwarszawskich Marek oraz kierowców korzystających z Drogi Krajowej nr 8, prosi Pana o wsparcie w sprawie wpisania obwodnicy naszego miasta do Programu Budowy Dróg Krajowych 2008-2012. Niestety, mimo wcześniejszych zapewnień urzędników ten projekt nie znalazł na liście kluczowych inwestycji komunikacyjnych. Niesłusznie. Markom, które już dziś są jednym z najbardziej zatłoczonych miejsc w Polsce, po wybudowaniu autostrady – wiodącej od granicy niemieckiej przez Poznań i Łódź do Warszawy – grozi totalny paraliż komunikacyjny. Na dodatek w 2012 r. na odcinku Warszawa-Białystok wszystkie większe miejscowości o mniejszym niż w Markach natężeniu ruchu będą już posiadać obwodnice. Jedynym wąskim gardłem będzie nasze miasto.

Dlatego na przełomie lata i jesieni zorganizowaliśmy POZYTYWNĄ, OBYWATELSKĄ akcję pod hasłem „Tak dla Obwodnicy Marek”, w trakcie której obywatele Marek zebrali prawie 11 tys. podpisów w sprawie przyśpieszenia prac nad tym projektem. Akcja spotkała się dużym odzewem – zintegrowała obywateli, stowarzyszenia i różne lokalne opcje polityczne, które w imię wspólnego celu potrafiły połączyć siły ponad podziałami. Zaangażowała również władze samorządowe – poparły nas starostwa powiatu wołomińskiego oraz wyszkowskiego, władze okolicznych miast i gmin, jak również Marek. Naszym sojusznikiem okazały się ogólnopolskie i lokalne media, które na bieżąco relacjonują działania w sprawie obwodnicy. Mając świadomość powagi sytuacji celowo nie blokowaliśmy drogi, wręcz przeciwnie – rozdawaliśmy kierowcom cukierki, by osłodzić im niepotrzebny postój w korku w Al. Piłsudskiego.

Panie Premierze! Prosimy o działania na rzecz tej inwestycji. Nie chcielibyśmy bowiem, żeby doszło do sytuacji, w której kilka tysięcy zniecierpliwionych obywateli Marek wyjdzie na ulicę i – wzorem obywateli Strykowa – zablokuje kluczową dla krajowego układu komunikacyjnego drogę, upominając się o inwestycję, do której od wielu lat mają pełne prawo. Chcielibyśmy pokazać, że problemy komunikacyjne w Polsce można rozwiązywać w pokojowy i obywatelski sposób. Bez pomocy Pana Premiera nie będziemy mogli udowodnić tej tezy. Zapraszamy z wizytą do Marek.

Grupa Marki 2020

Panie premierze, prosimy…. W imieniu 11 tys. osób…

tagi

Komentarzy do tego wpisu: 4

 • Marcin30

  proponuję, aby do akcji włączyć także mieszkańców radzymina, być może także władze, niech władze także zachęcają do wysyłania listów i niech także sami zbierają podpisy

 • Jacek Orych

  Generalnie zbieranie podpisów już zakończyliśmy. W sumie zebraliśmy ich pond 11.000. Teraz pukamy gdzie się da by pokazać, że problem jest ważny nie tylko dla garstki ludzi, ale jest sytuacją zainteresowana rzesza ludzi.
  Władze okolicznych gmin i powiatów tez stanęły na wysokości zadnia podejmując uchwały w związku z akcją, nawołujące do wpisania inwestycji do budowy dóg krajowych. Jeśli znajdą się mieszkańcy co indywidualnie też będą pisali listy i petycje, czemu nie – każda forma jest dobra.

 • Monika

  Popieram i chętnie podpisze się pod prośbą na wybudowanie obwodnicy dla Marek, których mieszkanką jestem od miesiąca. Ciekawa jestem czy nasz szanowny premier coś odpowiedział, bo nie wydaje mi się by interesowałoby go sprawy Marek. Bardziej interesuje go polityczna gra dot. hazardu i jak zarobic wiecej pieniędzy.

 • Jacek Orych

  Jeszcze nie, ale czekamy…;)

Zostaw odpowiedź