Obwodnica Marek

 

Jak narodził się pomysł akcji TAK DLA OBWODNICY MAREK?

Głosu Marek w sprawie budowy obwodnicy do tej pory praktycznie nie było słychać – czas się obudzić mili Państwo. W naszym przypadku budzikiem było forum internetowe i wpis oszczepnikosa z poruszającym wezwaniem: „Będziemy najbardziej zakorkowanym miejscem na Mazowszu, a może i w Polsce. Zorganizujmy się jakoś Szanowni Markowianie”.

Zaraz potem pojawił się wpis rufousa (to kobieta), która była wystraszona wizją nakreśloną przez oszczepnikosa. „Jestem przerażona tym, co dzieje się obecnie na naszej głównej ulicy miasta. Nie można sobie nawet wyobrazić co się będzie działo później (…) wszystkie miasta na północ mają obwodnicę, zostały tylko Marki. Dlaczego tak się dzieje? Spójrzcie na Serock – w porównaniu z Markami to min. 50 lat do przodu. Gdzie leży problem, z którym inne miasta radzą sobie rewelacyjnie? Popieram apel o mobilizację. Niestety, nie mam pojęcia od czego należy zacząć? Są jakieś propozycje?” – pytała internautka.

To bezradne pytanie pobudziło nas do działania. To właśnie dzięki niemu przeszliśmy z wirtualnego świata wpisów internetowych na forum do rzeczywistej aktywności na mareckim gruncie. Spotykając się w lipcu co środa doszliśmy do wniosku, że powinniśmy dać wyraźny sygnał Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, władzom wojewódzkim i politykom regionu, że wolą mieszkańców Marek (a także tych, którzy z innych miejscowości tędy jadą) jest przyspieszenie prac nad budową obwodnicy. Już dzisiaj dochodzą do nas sygnały, że zarówno S8 na odcinku od Marek do Radzymina, jak i wschodnia część obwodnicy Warszawy są traktowane po macoszemu. Najlepszym dowodem jest fakt, że oba projekty nie są przewidziane do finansowania z unijnej kasy!

Dlatego – jak napisał oszczepnikos – „trzeba walczyć, nudzić, zrzędzić, pokazywać, a niewykluczone, że i protestować”.
Jak protestować – o tym później.

... powrót do strony głównej »

 

 

Okładka miesięcznika Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
W numerze sierpniowym pojawił się artykuł o obwodnicy Marek i grupie inicjatywnej Marki 2020.

Mareckie Stowarzyszenie Gospodarcze
Obwodnica Marek - Trasa S8 - Trasa S17 - Projektowanie stron Warszawa