Komunikat urzędu wojewódzkiego w sprawie obwodnicy Marek

23.Gru.2013 - komentarzy 8

Decyzję zatwierdzającą projekt budowlany oraz zezwalającą na realizację inwestycji drogowej (ZRID) na terenie powiatu wołomińskiego podpisał Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. Ma ona rygor natychmiastowej wykonalności. Inwestorem jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.

Zezwolenie dotyczy rozbudowy drogi ekspresowej S8 na 2,2 km odcinku, biegnącym od węzła „Marki” do węzła „Drewnica” (na terenie gminy Marki oraz gminy Zielonka). Projektowany fragment rozpoczyna się na połączeniu z wybudowanymi jezdniami drogi ekspresowej S8 w węźle Marki, w okolicy przecięcia z ul. Wojskiego (w Markach), następnie przetnie ulice: Szpitalną i Ząbkowską (w Markach), Marecką (w Zielonce).
W ramach inwestycji przewidziano m.in. budowę 2 jezdni po 3 pasy ruchu, 2 mosty nad rzeką Długą, wiadukty, ekrany akustyczne i odwodnienie.

Obecnie przez Marki przechodzi ruch tranzytowy. Budowa obwodnicy ma duże znaczenie komunikacyjne – będzie służyła jako trasa wylotowa z Warszawy na Białystok. Odciąży gminę Marki od ruchu tranzytowego oraz ułatwi obsługę komunikacyjną Ząbek, Zielonki, Kobyłki i Wołomina. – To jedna z priorytetowych inwestycji, jest częścią tzw. „ringu” warszawskiego. Ułatwi życie nie tylko mieszkańcom Marek czy Radzymina, czekają na nią  także mieszkańcy całej północno-wschodniej Polski i Warszawy. Dojazd do stolicy znacznie się skróci, a obecna trasa stanie się drogą lokalną. Teraz jest jedną z dwóch najbardziej obciążonych wylotówek z Warszawy – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

tagi

Komentarzy do tego wpisu: 8

 • radek

  Czyli po wybudowaniu tego odcinka obwodnica będzie się kończyła w polu ? Na jakim etapie są przygotowania do budowy kolejnego odcinka, do węzła Zielonka II ?

 • jestemzmarek

  Jest ogłoszony przetarg w formule „zaprojektuj i zbuduj” – od Marek do Radzymina Zatem nie skończy się w polu 🙂

 • sumi

  GDDKiA ogłosiła właśnie II-etap przetargu:

  Termin składania ofert na obydwa odcinki mija 17 Lutego 2014. Umowy z wykonawcami mają zostać podpisane w II kwartale 2014 r.

  Zakończenie realizacji inwestycji w zakresie odcinka pierwszego planowane jest na grudzień 2016 natomiast dla odcinka drugiego – na kwiecień 2017 roku, gdzie cztery ostatnie miesiące ma potrwać remont starego przebiegu drogi nr 8.
  więcej tu: http://www.gddkia.gov.pl/pl/a/13871/Coraz-blizej-budowy-obwodnicy-Marek

 • zapra

  jest trochę nieścisłości w tym komunikacie. Projektowany odcinek kończy się na węźle „Drewnica” – a więc nie przetnie ul. Mareckiej i rzeki Długiej.

 • alex

  Coraz bliżej budowy obwodnicy Marek
  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Warszawie zaprosił do składania ofert w postępowaniu na „Projekt i budowę drogi ekspresowej S8 od węzła „Marki” (bez węzła) do węzła „Radzymin Płd.”

  Inwestycja, będąca częścią warszawskiego ringu, została podzielona na dwa odcinki realizacyjne: pierwszy – od węzła „Marki” (bez węzła) do węzła „Kobyłka” o długości 8,1 km i drugi odcinek od węzła „Kobyłka” (bez węzła) do węzła „Radzymin” – o długości 7,2 km.

  W pierwszym etapie postępowania, w którym dokonano oceny spełnienia warunków udziału w postępowaniu, wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu złożyło na zadanie I – 19 wykonawców, na zadanie II – 21 wykonawców. Zaproszenia do składania ofert zostały wysłane na zadanie I – do 18 wykonawców na zadanie II – do 20 wykonawców.

  Termin składania ofert na obydwa odcinki mija 17 Lutego 2014. Umowy z wykonawcami mają zostać podpisane w II kwartale 2014 r.

 • Waldek

  Niestety, patrząc optymistycznie przez jakieś 2 lata nowy odcinek będzie drogą lokalną do Drewnicy (jeśli zrobią zjazdy. Czyli mamy sukces ale nie do końca.

 • noe

  Nie będzie zjazdów, węzeł drewnica jest węzłem rozdielajęcym ruch na S8 i S17 typu Konotopa bez połączenia z ruchem lokalnym…

 • Rafał

  A co u diabła ma dać wybudowanie odcinka tylko do węzła Drewnica ? . Sens jest przynajmniej wybudowanie odcinka do węzła Zielonka 2, co pozwoli tymczasowo przekierować ruch tranzytowy na trasę 631. Też mi dobra wiadomość.

Zostaw odpowiedź